BADANIE EEG DZIECI - WE ŚNIE

Dzieciom od pierwszych tygodni życia do 6 r.ż. (a w określonych przypadkach również starszym) wykonujemy badanie EEG podczas snu – w nocy (około godziny 20:00) lub w czasie drzemki. Dlaczego we śnie? Ponieważ na tym etapie rozwój układu nerwowego jest bardzo zróżniocwany, a EEG we śnie to najbardziej pogłębiona diagnostyka zaburzeń pracy mózgu. Ta forma badania jest zalecana zwłaszcza w przypadku niepokojących objawów pojawiających się w nocy lub nad ranem (wybudzenia, lęki nocne, moczenie nocne, drgawki), a także gdy zwykłe badanie EEG w czuwaniu budzi wątpliwości.

Czas oczekiwania na badanie: do 7 dni
Czas trwania badania: około 1,5 godziny przy założeniu bezproblemowego zaśnięcia
Wyniki: dostępne po 10 dniach roboczych – odbiór osobisty lub wysyłka pocztą

Czas oczekiwania na badanie: do 3 dni
Czas trwania badania: około 30 minut, w tym około 15 minut rejestracji
Wyniki: standardowo do odbioru po 10 dniach roboczych lub na CITO

BADANIE EEG DZIECI - W CZUWANIU

Dzieciom powyżej 8 r.ż. (jeśli nie istnieją inne wskazania lekarza) wykonujemy badanie w czuwaniu tak, jak osobom dorosłym. Oprócz diagnozy klinicznej takie badanie często jest konieczne np. przed treningiem Biofeedback lub dla małych sportowców uprawiających sporty walki. 

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO BADANIA

W przypadku dzieci powyżej 6 r.ż. dobór odpowiedniego rodzaju badania – w czuwaniu lub we śnie – warto skonsultować z neurologiem dziecięcym (neuropediatrą) lub naszymi specjalistami z zakresu badań EEG podczas rejestracji telefonicznej.

BADANIE W DOMU PACJENTA

Z myślą o pacjentach, dla których wykonanie badania może wiązać się ze szczególnym stresem – badania EEG wykonujemy również w domu. Jest to komfortowa forma badania w znajomym otoczeniu i we własnym łóżeczku.